ZAPRASZAMY NA NASZE

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Poland Sotheby's

Wyjątkowe nieruchomości
w Polsce i na świecie

ZAPISZ SIĘ NA NASZ

NEWSLETTER

Dziękujemy za subskrypcję.

Jesteś już subskrybentem.

Email nieznaleziony.

Subskrypcja usunięta.

Wygasł czas potwierdzenia subskrypcji.

Subskrypcja usunięta.

Wygasł czas potwierdzenia subskrypcji.

wróć

Zamożni Polacy są nowocześni

22-07-2015

Coraz więcej zamożnych osób na świecie chce mieć dom z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wśród nich są Polacy, którzy spośród udogodnień w swoim domu, na pierwszym miejscu widzieliby inteligentne rozwiązania.

Autorzy raportu o luksusowym stylu życia przygotowanego dla Sotheby’s International Realty przebadali zamożnych klientów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chinach i Brazylii pod kątem ich zachowań na rynku nieruchomości. Na podstawie wyników można zauważyć, że zdecydowana większość chce zamieszkać w nieruchomości dopasowanej do ich stylu życia. Dodatkową motywacją zakupu są potrzeby rodzinne, dobra lokalizacja i zwrot z zainwestowanego kapitału. Ale wysoka jakość życia wiąże się z udogodnieniami, których zamożni oczekują od swoich domów. Wiążą się one głównie z samochodami (garaż dla kolekcjonerów), wodą (własna marina) i sztuką (miejsce na ekspozycję), ale 65% zapytanych doradców Sotheby’s International Realty na całym świecie zauważyło wzrost liczby klientów zainteresowanych domami z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Wygodnie i oszczędnie

Domy inteligentne mają na celu automatyzację codziennych czynności. – Jej celem może być zarówno podniesienie komfortu domowników, ekologia, jak i oszczędzanie energii. Przyjemnie jest nie musieć pamiętać o wyłączaniu świateł w domu, a jednocześnie mieć świadomość, że nie odbije się to ani na środowisku, ani na kieszeni – mówi Marek Wieruszewski z portalu dominteligentny.pl.

Polacy są smart

Polacy są skłonni dopłacić za dobrą lokalizację i lubią sami projektować wnętrze nieruchomości. Kupując drugi dom, często pytają o widok na wodę lub jej bliskość, a wśród udogodnień, najbardziej chcieliby nowoczesne rozwiązania. Najpopularniejsze są monitoring, sterowanie oświetleniem oraz systemy audio. Inteligentne rozwiązania można stosować w każdym typie nieruchomości. Jest to kwestia ingerencji w istniejącą infrastrukturę oraz zasobności portfela. – Najlepiej, gdy pewne funkcje przewidujemy już na etapie projektu, choć bywa że budowa się przedłuża i w międzyczasie pojawią się nowsze rozwiązania. Na przykład parę lat temu rozprowadzało się po domu kable, które dziś są wypierane przez sieci bezprzewodowe – dodaje Marek Wieruszewski, dominteligentny.pl.

Zadbać o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo inteligentnych rozwiązań zależy od tego, ile funkcji dostępnych jest online, jak dobrze zabezpieczone są urządzenia dostępowe oraz jak bardzo sami się pilnujemy. To tak, jak z noszeniem kluczy do mieszkania i dowodu osobistego. Jeśli zgubimy je jednocześnie, to ktoś może znaleźć nasz dom i dostać się do środka. Jeśli nosimy niezabezpieczonego smartfona z aplikacją do sterowania funkcjami w domu, to także prosimy się o kłopoty. - Spodziewam się, że za kilka lat tego typu zagrożenia mogą stać się problemem, ale do tego czasu zapewne rozwiną się też nowe sposoby identyfikacji użytkownika, które z jednej strony będą bezpieczne, a z drugiej nie będą wymagały ciągłego podawania haseł – mówi Marek Wieruszewski.

System inteligentnej instalacji elektrycznej zapewniający zdalne sterowanie wszystkim instalacjami w domu, w tym: roletami, pełnym oświetleniem (w tym oświetleniem elewacji oraz ogrodu), bramami garażowymi oraz wjazdową, centralą alarmową oraz powiadomieniami SMS, ogrzewaniem z pomy ciepła z możliwością regulacji strefowej na podstawie czujników temperatury w każdym z pomieszczeń, wentylacji, klimatyzacji, podgrzewaniem wpustów dachowych, domofonem oraz kamerami z wyświetlaniem obrazu z kamer oraz domofonu na smartfonie, odcięciem wody na podstawie sygnału z czujników zalania zlokalizowanych na całym budynku i basenie, podlewaniem ogrodowym, kominkiem gazowym, temperaturą wody w basenie oraz poziomem wilgotności powietrza i ph wody.

Na podstawie odczytów ze stacji pogodowej system dostosowuje automatycznie parametry grzewcze budynku, reguluje rolety, dostosowuje nawiew powietrza podczas nieobecności w domu.

System daje możliwość osobnego odczytu liczników w postaci wykresów zużycia prądu na potrzeby ogrzewania, oświetlenia oraz podgrzewania wody w basenie.

Dostęp za pomocą aplikacji w telefonie i tablecie oraz za pomocą dotykowych programowanych przycisków ściennych. Budynek wyposażony został w aktywny system ochrony przeciw wyładowaniom atmosferycznym oraz system czujek obecności dodatkowo sterujący oświetleniem w pomieszczeniach.

 

- Jerzy Węglarz, Poland Sotheby's International Realty