Luxury Realty Map – drogowskaz po rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce

Tysiące transakcji, milionowe wyceny i wartość rynku szacowana w miliardach złotych – to zaledwie jednoroczny bilans krajowego rynku nieruchomości luksusowych i premium. Jednocześnie Poland Sotheby's International Realty w autorskim raporcie „Luxury Realty Map” prognozuje, że rynek krajowych nieruchomości o podwyższonym standardzie będzie rósł przez co najmniej kolejnych pięć lat.

Niemal 2 tys. nieruchomości luksusowych i premium – wycenionych na minimum 1 milion złotych – trafiło w 2016 roku do nowych nabywców, a łączna kwota transakcji kupna-sprzedaży w tym okresie szacowana jest na ponad 3,6 mld zł, wynika z raportu „Luxury Realty Map”, przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty. Był to, jak wskazują analizy rynkowe, kolejny bardzo dobry rok dla tego segmentu rynku, którego wartość wzrosła względem 2012 roku – aż o 40 proc.

Z raportu „Luxury Realty Map” – opracowanego m.in. na bazie cen transakcyjnych wskazanych przez Cenatorium – wynika, że w 2012 roku na krajowym rynku doszło do sprzedaży 1,4 tys. nieruchomości premium i luksusowych, za które zapłacono 2,5 mld zł. Kolejne lata były znacząco lepsze względem wyniku sprzed pięciu lat – począwszy od 3,1 mld zł w 2013 roku, niemal 3,3 mld zł w 2014, przez 4,2 mld zł w 2015 roku, po 3,6 mld zł w 2016 roku.

Według analiz Poland Sotheby’s International Realty, opracowanych na bazie danych od Cenatorium, równoległy skok dotyczy liczby transakcji realizowanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Od 2012 do 2016 roku średnio rocznie aż 1815 obiektów – klasyfikowanych jako luksusowe i premium – znajdowało nabywców, a od trzech lat liczba transakcji jest wyższa od średniej i stale rośnie.

W okresie najbliższych pięciu lat – a zwłaszcza między 2017 a 2020 rokiem – liczba nowych nieruchomości, które zostaną oddane do sprzedaży, jak też coraz większa skłonność Polaków do inwestycji na tym rynku sprawią, że branża pozostawać będzie w rosnącym trendzie. Trzeba jednak podkreślić, że polski rynek nieruchomości luksusowych i premium nadal jest ‘rynkiem wschodzącym’, zarówno pod względem liczby, jak i wartość realizowanych na nim transakcji. Swoją dojrzałość osiągnie najwcześniej w ciągu kolejnych 10 lat, dając nam w tym czasie doskonałą przestrzeń do dalszego rozwoju – zapowiada Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Podobnie, jak w przypadku Wielkiej Brytanii czy USA, rodzimy rynek nieruchomości premium i luksusowych skoncentrowany jest wokół kilku największych miast, choć koniunkturę zdecydowanie nakręca Warszawa. Dane Poland Sotheby’s International Realty, opublikowane w raporcie „Luxury Realty Map”, wskazują bowiem, że połowa transakcji domami i mieszkaniami z wyższej półki przypada właśnie na stolicę. W wielkiej piątce znalazły się ponadto: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań.

Piotr Śliwka, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty wskazuje, że: – Dynamika regionalnych rynków nieruchomości premium i luksusowych jest różna, a jego analiza zależy przede wszystkim od – ekspercko wytypowanego przez Poland Sotheby’s International Realty we współpracy z Cenatorium – progu ceny metra kwadratowego, powyżej której można mówić o nieruchomościach definiowanych jako premium i luksusowe w danym mieście. Kluczowe jest jednak to, że potencjał systematycznie rosnącego rynku – bez względu na uwarunkowania lokalne – to dla nas doskonały prognostyk na kolejne lata. Już teraz notujemy stale rosnącą liczbę, jak i wartość realizowanych transakcji, a dobre przewidywania na przyszłość otwierają nam drzwi do kolejnych rynkowych sukcesów.

***

Raport branżowy „Luxury Realty Map” – opracowany przez Poland Sotheby’s International Realty m.in. w oparciu o dane Cenatorium, zawierający kompleksową analizę krajowego rynku nieruchomości premium i luksusowych wraz z zestawieniem wyróżniających się w tym segmencie inwestycji – dostępny jest na stronie: poland-sothebysrealty.pl/luxury-realty-map.

- Izabela Mikruta-Smółka, Poland Sotheby's International Realty