Trójmiasto w czołówce polskich miast o największym rynku zbytu nieruchomości luksusowych

Rynek nieruchomości luksusowych rośnie w szybkim tempie. Liderem jest Warszawa, na drugim miejscu znajduje się Trójmiasto. Przyjeżdżają tam nie tylko turyści – Polacy mieszkający za granicą wybierają właśnie to miejsce na powrót do swojej ojczyzny. Wysoka wartość transakcji zawieranych w Trójmieście oraz liczba atrakcyjnych lokalizacji spowodowała, że Poland Sotheby’s International Realty zdecydował się szczególnie mocno rozwijać swoją strukturę w tej metropolii. To właśnie tu zawieranych jest około 10% wszystkich transakcji z całego kraju.  

Poland Sotheby’s International Realty na całym świecie jest symbolem najwyższej jakości, nr 1 na rynku nieruchomości premium i luksusowych. W Polsce uznaje się, że należą do nich te o wartości powyżej połowy miliona złotych w przypadku mieszkań i apartamentów oraz ponad miliona złotych jeśli chodzi o domy i rezydencje. Analiza rynku pokazuje, że liczba zamożnych Polaków wciąż rośnie. Ci z kolei coraz częściej decydują się na wyższy standard swojego miejsca zamieszkania. Klienci są coraz bardziej świadomi – wiedzą, że lokalizacja, ale też jakość usług musi kosztować. Sukces Poland Sotheby’s International Realty wydawał się więc oczywisty – z jednej strony firma zaoferowała zamożnym Polakom dostęp do  najbardziej prestiżowych nieruchomości w Polsce i na świecie, z drugiej – otworzyła możliwości dla inwestorów z zagranicy, gwarantując najwyższy standard obsługi.

Firma jest na polskim rynku od dwóch lat, w trakcie których zrealizowała niemal 400 transakcji o wartości powyżej miliona złotych. Największym potencjałem w sektorze nieruchomości premium cieszy się Warszawa. Zaskakująco, to nie Kraków czy Wrocław plasują się na kolejnych po stolicy miejscach. To właśnie Trójmiasto dysponujące dużą liczbą nieruchomości z dostępem do morza jest drugim w Polsce. Przypada na nie 10% udziału w łącznej wartości transakcji zawieranych w kraju. To tu już niedługo firma otworzy swoją kolejną placówkę – do tej pory można było skorzystać z jej usług we wszystkich placówkach Noble Banku.

Choć ceny luksusowych nieruchomości w Warszawie kojarzą się z kwotami kilkumilionowymi, to w Trójmieście można znaleźć apartamenty o naprawdę wysokim standardzie już za kilkaset tysięcy złotych. W metropolii tej standardowe kwoty transakcji w obszarze nieruchomości luksusowych wahają się pomiędzy:

Najwyższa cena za m2 dotyczyła w tym roku lokalizacji w Sopocie i wynosiła 30 000 zł za m2.

Prestiżowe tereny od Gdańska Oliwy przez Sopot aż do Gdyni Orłowo

Największym powodzeniem, jeśli chodzi o poszukiwanie nieruchomości luksusowych, tradycyjnie cieszy się Dolny Taras czyli tereny od Gdańska Oliwy, poprzez najpopularniejszy Sopot i sąsiadującą z nim cześć Gdyni-Orłowo. Są to tereny obfitujące w nieruchomości z dostępem do morza. Właśnie w gdyńskim Orłowie doszło do najciekawszej transakcji ostatnich miesięcy – sprzedano liczący ponad 180 metrów apartament z widokiem na morze w ponadczasowym Dworze Królowej Marysieńki.

Z uwagi na niezwykle małą dostępność wolnych domów w tych najbardziej pożądanych lokalizacjach, szczególnie zaś domów nowych, klienci coraz częściej poszukują inwestycji pod kątem atrakcyjności działki. Chętnie kupują domy do wyburzenia, w miejsce których będą mogli postawić nowe, według własnego projektu. Swoich nabywców znajdują także nieruchomości, które przez wiele lat ich nie miały – jest to kolejny dowód na bogacenie się Polaków. Do takich wiecznych ofert należały sprzedane w ostatnim roku apartament w Sea Towers czy dom w Gdańsku Oliwie.

Charakterystyczny w ostatnim okresie jest także inwestycyjny ruch w okolicy Starego Miasta w Gdańsku. Zamożni klienci chętnie decydują się tam na bezobsługowe nieruchomości dające bezpieczną, lecz wysoką stopę zwrotu przy koszcie wejścia już 300 000 zł.

Polacy mieszkający zagranicą chętnie wracają do Trójmiasta

Trójmiasto cieszy się coraz większą popularnością – odwiedzają je bardzo chętnie turyści z Polski i zagranicy. Niebagatelny wpływ ma na to dostępność do szybkich środków komunikacji. Obecnie podróż na drugi koniec Europy może trwać tyle samo, co dojazd samochodem do innego miasta w kraju, więc odległość przestaje mieć znaczenie. A Trójmiasto może się pochwalić dobrze skomunikowanym pobliskim portem lotniczym Lech Walesa Airport, który pod względem obsługi pasażerów jest trzecim w Polsce.

Do trójmiejskiej placówki SIR często zgłaszają się Polacy mieszkający na stałe za granicą. Są to osoby z polskim pochodzeniem, których rodzice lub dziadkowe wyemigrowali. Takie osoby często pragną powrócić do ojczyzny, mieć tu własne miejsce, prowadzić biznes.

Wśród klientów SIR są także zamożni inwestorzy, którzy chcą kupić coś tańszego, ale przy obsłudze w najwyższym standardzie. Często okazuje się także, że z Polską łączy ich coś wyjątkowego, na przykład wspomnienia, czy bliska osoba. Nie jest to więc wybór przypadkowy. W polu zainteresowań klientów zazwyczaj pozostają tzw. „second home” i nieruchomości inwestycyjne, które dają wysoką stopę zwrotu.

 

- Julia Lewandowska, Poland Sotheby's International Realty